בדיקת מטפים שנתית ע”פ מכון התקנים הישראלי

כל מה שחשוב לדעת על: בדיקת מטפים שנתית ע”פ מת”י
תקן 129 חלק 1
טופס 2

בדיקת מטפים שנתית ע”פ מכון התקנים הישראלי

כל מה שחשוב לדעת על: בדיקת מטפים שנתית ע”פ מת”י
תקן 129 חלק 1
טופס 2

כל הנושאים

מאמר זה כולל את כל המידע שחשוב לדעת בנושא ביקורות, בדיקות ותחזוקה של מטפים עבור כל החייב בהחזקת ציוד כיבוי אש מסוג מטף: בעלי עסקים, דיירים בבניין רב קומות, מנהלי בניינים או גורמים אחראיים אחרים. מה ההבדל בין בדיקה חודשית לבדיקה שנתית? אנחנו כאן כדי לעשות לכם סדר.

כמה פעמים בשנה יש לבדוק מטפים?

יש לבדוק את המטפים פעם אחת בשנה ע”י גורם המוסמך לכך. מטפים חייבים להיבדק לפחות פעם בשנה על ידי איש מקצוע בעל התעודה הנדרשת ממכון התקנים הישראלי. הבדיקה נועדה כדי לוודא שהמטפים תקינים ומוכנים לשימוש בעת הסכנה. במהלך הבדיקה, תתבצע בדיקת לחץ, בדיקת משקל ובדיקה ויזואלית על מנת לוודא שהמטף תקין.

בנוסף לבדיקה השנתית, מומלץ לבצע בדיקה עצמאית אחת לחודש

כפתור לשיחת וואטסאפ עם נציג בוואטסאפ

היי כאן ניר, מתי נוח שאחזור אליך?

היי כאן ניר,
מתי נוח שאחזור אליך?

בנוסף, מומלץ לבצע בדיקה ויזואלית חודשית של המטפים שלכם באופן עצמאי (כמובן שאתם מוזמנים להתייעץ תמיד). בדיקה זו צריכה לכלול וידוא שהמטף נמצא במקום המיועד לו, הוראות ההפעלה קריאות, ידית ההפעלה והזרבובית נקיות מחסימה, והמטף אינו חסום, פגום או אכול.

הבדיקה מתבצעת בהתאם לתקן 129 חלק 1

תקן 129 חלק 1 של מכון התקנים הישראלי הוא תקן העוסק בבקרת מטפי כיבוי אש, ומספק מערך הנחיות לבדיקה ותחזוקה של מטפים ניידים. הוא מתאר את התדירות וההיקף של הבדיקות הנדרשות, כדי לוודא שהמטפים תקינים.

הוא מחייב אחסון חומרים מסוכנים באזור מאוורר היטב ומרוחק מאור שמש ישיר, מקורות חום, ניצוצות והצתה. כמו כן, הוא מתאר נהלים ספציפיים לסימון וטיפול נאותים בחומרים מסוכנים, כמו גם תכניות תגובת חירום לשפכים או שחרורים בשוגג.

בכלליות, תקן 129 חלק 1 מתאר קריטריונים לאחסון, טיפול וסילוק בטוחים של המטף, בשל החומרים המסוכנים הנמצאים בו.

עוד סעיפים בתקן 129 מורים על הדרישות למטפים, לרבות סוג המטף, מיקום המטף, הכמות, דרישות הבדיקה והתחזוקה וההכשרה הנדרשת לכוח אדם.

כפתור לשיחת וואטסאפ עם נציג בוואטסאפ

היי כאן ניר, מתי נוח שאחזור אליך?

היי כאן ניר,
מתי נוח שאחזור אליך?

בדיקות נוספות ברמה השנתית עבור מבנים החייבים בשמירה על בטיחות אש ע”פ רמות הסיכון 1 ו-2

עבור עסקים ברמת סיכון 1, התקנים והתקנות החוקיים שנאכפים במהלך בדיקה שנתית כוללים בדרך כלל דרישות לבטיחות מבנים, בטיחות חשמל ועמידה בקודי אש. בנוסף, עסקים ברמה זו חייבים גם להוכיח עמידה בתקנות הבריאות והבטיחות, כגון אוורור נאות, תאורה ותברואה.

בנוסף על התקנות הללו, עבור עסקים ברמת סיכון 2, התקנים והתקנות החוקיים שנאכפים במהלך בדיקה שנתית כוללים בדרך כלל דרישות לבטיחות אש, תוכניות פינוי חירום ואחסון נאות של חומרים מסוכנים כגון מטפי כיבוי אש. בנוסף, עסקים אלה חייבים גם להבטיח שהמקום שלהם תורם לסביבת עבודה בטוחה, עם אוורור נאות.

טופס לבדיקת מטפים שנתית: אישור תקינות ציוד כיבוי אש – טופס מס’ 2:

אישור תקינות מטפים, או בשמו המקצועי – “אישור תקינות ציוד כיבוי – תחזוקה מטפים מיטלטלים – לפי ת”י 129 חלק 1” (טופס מס’ 2) הינו מסמך תיעוד והצהרה לכך שבוצעה בדיקת מטפים שנתית במבנה, וכי כל המטפים נבדקו היטב במספר ההיבטים הנחוצים הנכתבו לעיל, ונמצאים כתקינים.

הבדיקה השנתית תבוצע רק על ידי חברה המוסמכת לכך ע”י מת”י, ובסיום הבדיקה, הגורם המבצע אחראי למלא את טופס מס’ 2.

את המסמך טופס 2 ניתן להדפיס מהאתר הרשמי של גופי הממשל, תחת אזור הכבאות וההצלה לישראל, לחצו כאן למעבר לעמוד הרלוונטי.

חשיבות בדיקה שנתית של מטפים וציוד נוסף

החשיבות של בדיקת מטפים שנתית היא לוודא שהמטפים במצב עבודה תקין במקרה חירום. בדיקה זו מוודאת שכל רכיבי המטף פועלים כהלכה ושהוא נקי מכל חסימות. בנוסף, הוא מבטיח שהמטף תואם את כל הקודים והתקנות הרלוונטיים.

שמירה על תקינותו של ציוד הכיבוי במבנה – יכולה להציל חיים. מטפים נועדו לעזור לנו לכבות שריפות קטנות במהירות, לפני שהן מתפשטות והופכות למסוכנות יותר. להחזיק מטף תקין בבית, במשרד או באזור אחר יכול להיות קריטי להגנה על חיים ורכוש.

בדיקת מטף כיבוי אש יחיד, האם זה אפשרי?

כן, בדיקת מטף כיבוי יחיד הינה אפשרית, ואף יותר מכך, חברת מנע אש דוגלת במדיניות הדוקה בנושאי בטיחות אש: אם יש ספק – אין ספק. ולכן, אם יש ספק קטן שאחד ממטפי הכיבוי שלכם אינו תקין מסיבה כל שהי, אנו מזמינים אתכם להתייעץ איתנו.

מהם הסימנים למטף כיבוי לא תקין?

הסימנים של מטף לא תקין כוללים את הסיכה חסרה, הזרבובית סתומה, מד הלחץ המצביע על אי לחץ או שהצינור פגום. בנוסף, האבקה בתוך המטף צריכה להיות בצבע אפור אחיד ולא גושית או דהויה. במידה וקיים אחד מהסימנים הללו, חשוב להחליף מיד את המטף, או ליצור איתנו קשר כדי להחליפה בהקדם.

בדיקת מטפים חודשית – באופן עצאמי וליתר ביטחון.

מומלץ לבצע בדיקה ויזואלית חודשית של המטפים שלכם. בדיקה זו צריכה לכלול וידוא שהמטף נמצא במקום המיועד לו, הוראות ההפעלה קריאות, הידית, ידית ההפעלה והזרבובית נקיות מחסימה, והמטף אינו חסום, פגום או אכול. לפני בדיקת תקינות מטפים שכזו, חשוב לציין שבודק מטפים באופן עצמאי אינו בודק מוכשר ומוסמך לכך, ולכן יוכל לפספס ליקויים שעלולים להוביל להחלטות שגויות. אנו ממליצים להתייעץ עם מומחי בטיחות האש שלנו בכל צעד וצעד

עוד לא תיאמתם ביקורת מטפים שנתית?

אם עוד לא תיאמתם ביקורת מטפים שנתית, זה הזמן המתאים, אנו זמינים עבורכם בשעות הפעילות ובכל אמצעי יצירת הקשר, חברת מנע אש בע”מ.

חשוב לבצע בדיקה מקיפה של מספר היבטים, ע”י החברה מוסמכת לכך כמו חברת מנע אש וביקורת מטפים שנתית חייבת להבצע ע”פ תקן 129 חלק 1.

כפתור לשיחת וואטסאפ עם נציג בוואטסאפ
כאן ניר, קבלו ממני יעוץ
ללא עלות או התחייבות 

כפתור לשיחת וואטסאפ עם נציג בוואטסאפ
כאן ניר, קבלו ממני יעוץ
ללא עלות או התחייבות

כפתור לשיחת וואטסאפ עם נציג בוואטסאפ
כאן ניר, קבלו ממני יעוץ
ללא עלות או התחייבות 

כפתור לשיחת וואטסאפ עם נציג בוואטסאפ
כאן ניר, קבלו ממני יעוץ
ללא עלות או התחייבות

קבלו שיחת ייעוץ ללא עלות:

השאירו פרטים ונחזור אליכם