מי הוא יועץ בטיחות אש ומהם תפקידיו?

מי הוא יועץ בטיחות אש, כל מה שצריך לדעת על יועץ מסוג זה כגון: מהם תחומי האחריות שלו, הידע שלו בתחום בטיחות האש, ההשתלבות שלו בתכנון מבנים, הכנת תוכניות בטיחות אש על פי הוראות נציב ע"י יועץ בטיחות אש, ונושאים נוספים כמו זיהוי סיכונים, קבלת החלטות ועוד.

יועץ בטיחות אש הוא מומחה המתמחה בתחום הבטיחות מפני אש (בטיחות אש). מטרתו העיקרית היא לסייע למבנים כדיי להגן על עצמם מפני סיכון של התפרצות אש בעזרת יצירת תוכנית בטיחות אש, סיוע בנושאים תכנוניים כגון סיוע פעיל בתכנון המבנה, ונושאים לוגיסטים כגון בחירת החומרים ממנו בנוי המבנה בפועל, במטרה להפחית את הנזקים הפוטנציאליים במקרה של התפרצות אש חלילה. לשם כך, ליועצי בטיחות אש יש ידע רחב במגוון תחומים בתחום בטיחות האש:

הנושאים בהם נדרש להבין יועץ בטיחות אש בישראל:

זיהוי סיכונים

יועץ בטיחות אש צריך להיות מיומן בזיהוי והערכת סיכונים הקשורים לאש במבנים ובסביבה.

תקנות וחוקים

חשוב שיועץ בטיחות אש יהיה מומחה בהבנת התקנות והחוקים בישראל, שמכתיב מכון התקנים הישראלי הקשורים לבטיחות אש כדוגמת תקן 1596 המשמש מתווה להתקנה של מערכות כיבוי אש רטובות מסוג ספרינקלרים. הדוגמה הזו, מיני רבים, מנגישה את הצורך של היועץ בהבנה בתקני בטיחות האש בישראל, מכיוון שליועץ בטיחות אש יש חלק פעיל בתכנון מערך בטיחות האש במבנה, המורכב גם ממערכות כיבוי אש, ע”פ תקן זה (תקן 1596).

מערכות גילוי וכיבוי אש

כמו כן, ע”פ הפסקה הקודמת, ניתן להבין שיועץ בטיחות אש צריך להיות מיומן בסוגים שונים של מערכות גילוי וכיבוי אש כגון ספרינקלרים, וכיצד ליישם אותן בצורה יעילה ותקנית במבנה. הרי היועץ משמש כחלק פעיל בקבלת ההחלטות במבנה.

תכנון ובנייה בטוחה – יועץ בטיחות אש הינו עזר בתכנון המבנה באופן אקטיבי

כחלק מתפקידיו הרבים של יועץ בטיחות אש, היועץ יהיה מיומן בתכנון מבנים ובחירת חומרים המפחיתים את הסיכון להתפרצות אש במבנה.

כאשר מדובר בבנייה של מבנים, חשוב לקחת בחשבון את הסיכונים הקשורים להתפרצות אש. יועץ בטיחות אש ישחק תפקיד חשוב בתהליך התכנון והבנייה כדי לוודא שהמבנה מוגן מפני אש.

בחירת חומרים לבניית המבנה לבטיחות אופטימלית

חלק מהתהליך כולל בחירה בחומרי בנייה המפחיתים את הסיכון להתפרצות אש. בהתאם לכך, יש לבחור בחומרים כמה שפחות דליקים או שיש להם דרגת עמידות גבוהה בפני אש. לדוגמה, במקום אלומיניום – לבחור במתכת עמידה יותר בפני טמפרטורת אש, או לשקול שימוש במתכת במקום עץ במשקופים, וכמו כן, יש לשקול להשתמש בציפויים המסייעים בהפחתת התפשטות האש.

תכנון מרחבי המבנה

בנוסף לבחירת חומרים, יועץ בטיחות אש יעזור גם בתכנון המרחבי של המבנה. זה כולל תכנון מערכות פינוי חירום, הקצאת מרחבים לציוד כיבוי אש, וויסות של דרכי הגישה והיציאה כך שיהיו בטוחות ונגישות במקרה של אש. הרי מבנה מתוכנן בצורה מיטבית, הוא גורם מציל חיים במהלך מקרי סכנה מסוג שריפה חלילה.

תכניות ותרגילים למקרה חירום

יועץ בטיחות אש צריך להיות מיומן בפיתוח ויישום תוכניות פעולה למקרה חירום, וכן “תוכנית בטיחות אש, והדרכת הצוות בתרגילים ובהכשרות.

טכנולוגיות חדשות

חשוב שיועץ בטיחות אש יהיה מעודכן בטכנולוגיות ופתרונות חדשים בתחום הבטיחות מפני אש, ותמיד יהיה בקדמת התקן והחוק.

תקשורת והדרכה

יועצי בטיחות אש צריכים להיות מיומנים בתקשורת ולהיות מסוגלים להדריך צוותים, וגם לתקשר עם רשויות וגורמים חיצוניים בנוגע לבטיחות אש.

היועץ בבטיחות אש משחק תפקיד מרכזי בשמירה על בטיחות המבנים והאנשים שבהם, ולכן חשוב שיהיה לו ידע רחב ומקיף בתחומים אלו.

תפקידים ואחריויות

הכנת תוכנית בטיחות אש – פיתוח תוכנית בטיחות אש על פי הוראת נציב 532 פרק 500

התפקיד הראשון והחשוב ביותר של יועץ בטיחות אש הוא הכנת תוכנית בטיחות אש. תוכנית זו כוללת ניתוח של הסיכונים הקיימים במבנה, המלצות לפעולות מניעה והגנה, וכן תוכנית פעולה למקרה חירום.

תוכנית בטיחות אש, המכונה גם “נספח תיאור אמצעים לבטיחות אש על פי הוראת נציב 532 פרק 500”, היא מסמך המתאר את האמצעים והפעולות הנדרשות להבטחת בטיחות מפני אש במבנה או במתחם. יועץ בטיחות אש משחק תפקיד חשוב בפיתוח ובהכנה של תוכנית זו. הוא אחראי לבחינת המבנה, לזיהוי סיכונים, ולהמלצה על אמצעים למניעת וכיבוי אש. יועץ בטיחות אש יעבוד בקשר עם הרשויות המקומיות ויויד את התוכנית לפי ההוראות והתקנות המקומיות. הוא גם יסייע בהכשרות ובהדרכה של הצוות המנהלי והטכני במקום, ויוווה אותם בתהליך היישום של התוכנית לבטיחות אש.

זיהוי סיכונים בהכנת תוכנית בטיחות אש

יועץ בטיחות אש אחראי לזיהוי וניתוח הסיכונים הקשורים לאש במבנים ובאזורים השונים, ולהביא אותם לידי ביטוי בתוכנית בטיחות אש. הוא יבדוק את המבנים, המערכות והציוד ויבדוק אילו מהם עשויים להוות סיכון.

פיתוח אמצעי בטיחות

לאחר זיהוי הסיכונים, יועץ בטיחות אש יפתח וימליץ על אמצעי בטיחות המתאימים להפחתת הסיכונים. זה יכול לכלול התקנת מערכות גילוי אש, כיבוי אש אוטומטי, ועוד.

הדרכה והכשרה

יועץ בטיחות אש גם אחראי להדרכת הצוות והכשרתם בנושאי בטיחות אש. הוא יספק הדרכות לגבי שימוש נכון בציוד הבטיחות ויכשיר את הצוות לפעול בצורה מודעת ובטוחה.

פיקוח ובדיקות

יועץ בטיחות אש מבצע בדיקות תקופתיות כדי לוודא שכל הציוד והמערכות פועלים כראוי ושהם עומדים בתקנות הבטיחות. הוא גם יבצע בדיקות כדי לוודא שהצוות מיועץ ומיומן בהתאם.

דיווח ומעקב

חלק מהתפקיד של יועץ בטיחות אש הוא גם לדווח על מצב הבטיחות במבנה ולעקוב אחרי התקדמות ביצוע ההמלצות שלו. הוא יכין דוחות ויעדכן את המנהלים בכל הקשור לבטיחות האש.

תגובה למקרים חירומיים

במקרה של התפרצות אש, יועץ בטיחות אש יכול לשחק תפקיד חשוב בניהול המצב ובסיוע לצוותים המקצועיים. הוא יסייע בפיקוח על פינוי המבנה ובתכנון התגובה למקרה החירום.

לסיכום – מי הוא יועץ בטיחות אש

יועץ בטיחות אש הוא גורם חשוב בהבטחת בטיחות המבנים והאנשים שבתוכם מפני סיכוני אש. הוא מתמחה בזיהוי סיכונים, פיתוח ויישום תוכניות בטיחות, הדרכת צוותים, וניהול תגובות למקרים חירומיים. על יועץ בטיחות אש להיות מיומן ומנוסה בתחום, ולדעת לפעול בצורה מקצועית וממוקדת כדי להפחית את הסיכון להתפרצות אש ולהגן על האנשים והנכסים.

חשיבות הייעוץ בבטיחות אש

בעידן שבו הבנייה היא חלק בלתי נפרד מחיינו, חשיבותה של בטיחות אש היא גבוהה מאי פעם. יועץ בטיחות אש מבטיח שהבנייה תתבצע בצורה בטוחה ותחשיב את הסיכונים השונים הקשורים לאש. הוא גורם מרכזי במניעת אסונות ובהצלת חיים.

תובנות סיומת

יועץ בטיחות אש הוא לא רק מומחה בתחום, אלא גם גורם אחראי לשמירה על בטיחות הציבור. עליו לעבוד בקשר צמוד עם גורמים שונים כמו כבאים, מהנדסים, ומנהלי מבנים, ולוודא שהוא מספק את הכלים והידע הדרושים למניעת אש ולהגנה על האנשים במקרה של חירום.

בחירה ביועץ בטיחות אש מיומן ומנוסה היא השקעה בבטיחותוברווחה של האנשים והנכסים במבנה. על כן, חשוב להבין את התפקידים והאחריויות של יועץ בטיחות אש ולוודא שהוא מקיים אותם בצורה מקצועית ויסודית.

בסיום, יועץ בטיחות אש הוא שותף חשוב במיניהל הבטיחות וההגנה מפני אש בכל מבנה או מוסד, ותרומתו לשמירה על חיי אנוש והגנת נכסים אינה ניתנת לשפוט במילים.

כפתור לשיחת וואטסאפ עם נציג בוואטסאפ

היי כאן ניר, מתי נוח שאחזור אליך?

היי כאן ניר,
מתי נוח שאחזור אליך?

השאירו פרטים ונחזור אליכם