ספרינקלרים מנע אש תעשיות בע׳׳מ

ספרינקלרים – מה חשוב לדעת?

כל מה שחשוב לדעת לפני שמתקינים ספרינקלרים.
תקן 1596 חלק 1
תקן 1928
טופס 4
ספרינקלרים מנע אש תעשיות בע׳׳מ

ספרינקלרים – מה חשוב לדעת?

כל מה שחשוב לדעת לפני שמתקינים ספרינקלרים.
תקן 1596 חלק 1
תקן 1928
טופס 4
ספרינקלרים מנע אש תעשיות בע׳׳מ

כל הנושאים

ספרינקלרים – מידע כללי מבית חברת מנע אש בע”מ

ספרינקלרים הם מתזי מים המותקנים במבנה, מערכת זו הוכחה כיעילה בהצלת חיים במקרה של שריפה במבנה, ותפקידה לספק זרם מים ראשוני להשתלטות על פירצות אש ועשן במבנה, בטרם הגעת כוחות ההצלה. לכן, ארצות רבות ובהן ישראל, מחייבות בהתקנת ספרינקלרים ברוב המוחלט של המבנים, פרטיים ועסקיים כאחד.

ספרינקלרים נדרשים להתקנה באופן מחייב ברוב המבנים בישראל ע”פ רשויות הכבאות העירוניות, ודרישת התקנתם מהווה כחותמת חובה נוספת בקבלת טופס 4 לאכלוס מבנה, או ברישיון עסק אם מדובר במבנה הפועל לצורך עסקי.

ע”פ התקן הישראלי תקן 1596, מערכת ספרינקלרים הינה מערכת חובה בכל מבנה מגורים חדש, מבנה מגורים שעבר פרויקט תמ”א, וכל מבנה בעל 6 קומות ויותר, לרבות מפעלים, מבני מסחר, תרבות, עסקים, ועוד. על פי תקן זה, בעל המבנה אחראי לוודא ולדווח לרשות כיבוי האש המקומית כי בוצעה התקנה תקנית של מערכת כיבוי אש מסוג ספרינקלרים, ע”פ הוראות תקן זה (1596).

ברוכים הבאים לחברת מנע אש בע”מ!

אנחנו קבלני ספרינקלרים ופתרונות בטיחות אש מקיפים בפריסה ארצית, עם שירות מעולה ו20 שנות ניסיון, המספקים למבנים ועסקים ביטחון איכותי לטווח הארוך.

רוצים להכיר יותר? גם אנחנו!

לשיחת ייעוץ והיכרות ללא עלות או התחייבות, השאירו פרטים ונחזור אליכם במועד הנוח לכם:

כפתור לשיחת וואטסאפ עם נציג בוואטסאפ

היי כאן ניר, מתי נוח שאחזור אליך?

היי כאן ניר,
מתי נוח שאחזור אליך?

תכנון של מערכות ספרינקלרים במבנה הוא נושא הדורש מיומנות, ניסיון, והיתר של מכון התקנים לביצוע ההתקנה ולביצוע בדיקות שונות הנלוות למערכות ספרינקלרים.

חברת מנע אש עוסקת בתכנון, אספקה, התקנה ובדיקות של מערכות ספרינלקרים רטובות ויבשות, ע”פ תקני מכון התקנים הישראלי.

מערכת הספרינקלרים תותקן רק ע”י גורם המוסמך לכך מתוקף היתר ספציפי ממכון התקנים הישראלי לעסוק בדרישות התקן הישראלי 1596, היתר תקן 1596 יהיה בעל תוקף עדכני.

התקנת מערכת ספרינקלרים במבנה, היא צעד חשוב בהבטחת בטיחות המבנה נגד אש, ומערכות כיבוי אש מסוג זה מצילות חיים ורכוש באופן מוכח ומוכר.

חשוב מאוד, מתוקף תקן 1928, לתחזק את מערכת את מערכת הספרינקלרים, ולבצע בדיקה שנתית של מערכות כיבוי אש במים (ספרינקלרים) מתוקף תקן ישראלי 1928 של מכון התקנים הישראלי. כמו כן, הבדיקה חייבת להתבצע ע”י גורם המוסמך לכך עם היתר בתוקף ממכון התקנים הישראלי.

כפתור לשיחת וואטסאפ עם נציג בוואטסאפ

היי כאן ניר, מתי נוח שאחזור אליך?

היי כאן ניר,
מתי נוח שאחזור אליך?

ספרינקלרים או מתזי מים.

ספרינקלרים או מתזי מים, הם מערכות כיבוי האש הנפוצות ביותר, ברוב המדינות המפותחות בעולם. תפקידם הוא לשחרר זרמי מים אוטומטיים, כדי לכבות ולהשתלט על שריפות במבנה. הוכח כי מערכות כיבוי מסוג זה נחשבות במרבית המקרים, כמועילות ביותר ומצילות חיים.

מאילו מערכות מורכב מערך בטיחות אש במבנה?

מערכת כיבוי אש מסוג ספרינקלרים, לא יכולה לפעול מבלי שמחוברת אליה מערכת גילוי אש ועשן.
מערכת גילוי אש היא מערכת חיישנים וגלאים, הפזורים במבנה באזורים שונים, כאשר תפקידם הוא לזהות על קיומה של פירצת אש/עשן במבנה, ולשלוח אות פעולה למערכת כיבוי האש במבנה (מערכת הספרינקלרים).
הלכה למעשה, מערך בטיחות שכזה, מורכב ממספר גלאים, חיישנים, מרכזיה אזורית/אנלוגית בהתאם לרמת הסיכון, ומספר ספרינקלרים, בהתאם לגודל וחילוק המבנה. אך חשוב לזכור:

כפתור לשיחת וואטסאפ עם נציג בוואטסאפ

היי כאן ניר, מתי נוח שאחזור אליך?

היי כאן ניר,
מתי נוח שאחזור אליך?

זהו המערך המינימלי הנדרש בישראל ע׳׳פ תקן 1596 חלק 1, אך ישנם מבנים בהם נדרשת התקנה של מערכות נוספות.

שתי המערכות הללו (מערכת גילוי ומערכת כיבוי), הן המינימום החוקי הנדרש לבטיחות אש במבנה, אך לכל מבנה ישנם צרכים שונים, ולעיתים, כדי לעמוד בדרישות והתקנים מטעם מכון התקנים ורשות הכבאות (עליהם נדבר בהמשך), נדרש להתקין מערכות נוספות שתפקידן לתגבר את מערכות הבסיס, לדוגמה: מאגרי מים, חדרי משאבות, ומערכות שחרור עשן.
כדי לדעת מהם הדרישות והתקנים החלים על המבנה שלכם, מוזמנים ליצור איתנו קשר.

הדרישות והתקנים הישראליים בנושא התקנת ספרינקלרים במבנה – תקנות כיבוי אש ספרינקלרים.

תקנים הנוגעים לספרינקלרים:

תקנות כיבוי אש ספרינקלרים: תקן 1596 חלק 1, ותקן 1928 הנם תקנים מקומיים הקובעים כי בישראל חובה להתקין ולתחזק מערכת ספרינקלרים במבנה חדש, פרטי או עסקי, לרבות פרויקטי תמ׳׳א 38.

תקן 1596 חלק 1

תקן 1596 חלק 1 עוסק בהתקנת מערכות מתזים קבועות ואוטומטיות לכיבוי אש באמצעות מים.
על פי תקן זה, חלה חובת התקנה, באופן תקני כמפורט בתקן, של מערכת כיבוי אש מסוג ספרינקלרים, בכל מבנה חדש, כולל עסקים, בנייני ציבור, בנייני מגורים, מגרשים, חניונים, משרדים, חנויות ועוד.

התקן נועד לוודא, כי המערכת שלכם הותקנה כראוי, על ידי מתקין ספרינקלרים או גורם המוסמך לכך, ושמאגר המים המקושר לבניין שלכם, אכן יוכל לספק את כמות המים הנדרשת מהמערכת בשעת הצורך, כדי לכבות את השריפה.

עיקרי תקן 1596 חלק 1

1. חיבור מערכות כיבוי אש אוטומטיות, לרשת מים עירונית או ארצית.
2. שימוש במאגר מים מרכזי, משותף למספר מבנים, אם לחץ המים אינו מספיק למערכת.
3. פריסת ברזי כיבוי אש, לפי רמות סיכון וברזי כיבוי

יישומי התקן

התקן חל על כל סוגי המבנים שצוינו לעיל, כנדרש על פי איגוד ערים.
וכנגזרת לכך, חלה חובת התקנת מערכות ספרינקלרים על מבנים אלו, חובה זו היא תנאי לקבלת רישיון עסק כחוק, או טופס 4 במבנה פרטי.

המערכות המותקנות ע׳׳י חברת מנע אש בע׳׳מ, הינן מערכות שעומדות בדרישות התקן הישראלי, תקן 1596, המיוצרות על ידי מיטב היצרנים בעולם, באיכות ובסטנדרטים גבוהים.

דרישות רשות הכבאות

דרישת כיבוי האש, היא על פי חוק, שמטרתו, הגנה על רכוש וחיי אדם, במקרה של שריפה, ובכל מקום ובכל מבנה, בין אם מוגדר כעסק ובין אם לאו, והיא תנאי הכרחי לקבלת אישור כיבוי אש, רישיון עסק או טופס 4 במבנה פרטי.

ניתן לקבוע, כי דרישות רשות הכבאות להתקנת ספרינקלרים, חלה במקרים הבאים:

 1. כאשר קיים שימוש בחומרי גלם דליקים או בעלי מטען אש של למעלה מ-10 ק”ג עץ למ”ר.
 2. כאשר תהליכי הייצור, השינוע האחסנה והטכנולוגיה המתקיימים בעסק, בעלי סיכון גבוה.
 3. כאשר העסק, בנוי על מחסן שגודלו מעל 200 מ”ר

תקן 1928

תקן 1928 עוסק בדרישות מינימום לבדיקה תקופתית בתחזוקת המערכות המבוססות על מים. תקן 1928 מתייחס למערכות שונות כגון: מתזים, זרנוקים, ספרינקלרים, תותחי קצף ועוד.

תקן 1928 שנערך ע”י מת”י הינו חשוב ביותר, משום שהוא מאפשר עמידה בדרישות שונות, לרבות, כיבוי אש, משרד העבודה ואף חברות ביטוח. מעבר לכך, הוא מכנס את כלל העובדים, לעבודה בצורה נכונה ובטיחותית ומאפשר לבעלי העסק, להתנהל בביטחון ובראש שקט.

הבדיקות התקופתיות המבוצעות במערכות מבוססות מים, מחייבות הסמכה של מכון התקנים.

הבדיקות תכלולנה, בדיקה מקיפה של צנרת המתזים, פריסת הספרינקלרים ומיקומם, בדיקת זרימה למערכות גילוי האש, בדיקת לחצי אוויר ובדיקת הראש המפעיל של המערכת.

חברת מנע אש בע”מ, עוסקת בין היתר גם בתחזוקת מערכות לכיבוי אש, לפי דרישות תקן 1928.

חברת מנע אש כאן בשבילכם – הרבה מעבר להתקנה ותחזוקה.

מנע אש היא חברה בעלת נסיון עשיר ומסייעת ללקוחות מכל הסוגים, בעלי עסקים, ארגונים, קבלנים – בקידום יעיל של תוכניות בטיחות אש, והשגת ההיתרים הנדרשים ע”י מכון התקנים ורשות הכבאות. אנחנו מחכים רק לכם, אחד מנציגנו ישמח לתת לכם שירות, צרו איתנו קשר.

טופס 4 בנוגע לספרינקלרים

טופס 4, הוא אחד האישורים הסופיים בתהליך בניית מבנה חדש, ומצריך גם את אישור רשות שירותי הכבאות וההצלה בישראל. טופס זה, מאשר כי המבנה מאושר לאכלוס, או לרישוי עסקים במבנה עסקי, והוא עמד בכל הדרישות והתקנים.

מערכת ספירנקלרים (מערכת כיבוי אש) העומדת בתקן הינה תנאי חובה לקבלת טופס 4 חתום ע׳׳י רשות הכבאות והגורמים הרלוונטיים.

כפתור לשיחת וואטסאפ עם נציג בוואטסאפ

היי כאן ניר, מתי נוח שאחזור אליך?

היי כאן ניר,
מתי נוח שאחזור אליך?

השירות של חברת מנע אש

השירות שלנו הוא השקט והביטחון שלכם.

חברת מנע אש בע”מ, מעניקה פתרונות מקיפים בנושא בטיחות האש, הכוללים אספקה, התקנה, תחזוקה ושירות של מערכות ספירנקלרים, חדרי משאבות, מאגרי מים, מערכות גילוי אש, ציוד כיבוי אש, מערכות מתח נמוך ועוד.

חברת מנע אש, מחוייבת ברמת האתיקה, ברמת המקצוענות והצלת חיי אדם, לאפיין בצורה מדויקת, את צרכי העסק ולהתאים לו מערכת ספרינקלרים, תוך התחשבות, בתנאי המבנה והחללים, כך שההתאמה תהא אופטימלית, בטיחותית וחוקית.

חברת מנע אש, עובדת עם מיטב החברות, המתקדמות והמשוכללות ביותר בשוק, ומקבלת את הציוד הטכנולוגי החדיש ביותר, עבור לקוחותיה.

חברת מנע אש, היא חברה מוסמכת, בעלת כל האישורים ההיתרים וההסמכות, לעסוק באחד מתחומי הבטיחות החשובים ביותר בתעשייה, והיא עושה זאת במקצועיות, יושרה, ובמטרה להציל חיים.


מה קורה בזמן אמת?

ספרינקלר, הוא רכיב שמתוכנן להמטיר מים, במצב בו הטמפרטורה במבנה, עולה על הטמפרטורה שנקבעה עבורו מראש. כלומר, בעת שריפה, המערכת מסייעת מתוכננת לחוש את החום החריג, ולפתוח את המתזים לשחרור המים, ולסייע בכיבויה של האש או לכל הפחות לאפשר חילוץ אנשים, מאזור הסכנה.


בדיקת אופיין מים טרום התקנת ספרינקלרים (ע”פ תקן ישראלי 1596).

לחץ המים במבנה הינו פרט קריטי בתכנון תוכנית בטיחות אש וספרינקלרים, לטובת בדיקת סטנדרט לחץ המים, יש לבצע בדיקת לחץ מים במבנה, בדיקה זו נקראת בדיקת אופיין מים.

בדיקת אפיון רשת המים נדרשת כדי לוודא שתשתית אספקת המים של בניין יכולה לספק מספיק מים למערכות כיבוי אש (ספרינקלרים). בישראל תהליך זה מנוהל על פי תקן 1596. מטרת הבדיקה להעריך את יכולתה של רשת המים העירונית או הפרטית לספק מים בכמות ובלחץ הנדרשים למערכות כיבוי אש וספרינקלרים. הבדיקה מתבצעת באמצעות מכשיר מד זרימה ונטורי וכוללת שלבים שונים כגון בדיקות לחץ סטטיות ודינמיות, גרף זרימה ולחץ ודיווח תוצאות. תהליך הבדיקה מורכב משני שלבים: בדיקת מאפייני רשת המים העירונית ובדיקת מאפייני רשת המים הפנימית.

בזמן שריפה, מערכת הספרינקלרים, מוכרחה לספק לחץ מים חזק, בכדי להשתלט על האש ולכבותה או לכל הפחות, לאפשר חילוץ של אנשים מהמבנה. לחץ המים הנדרש, בהתאם לדרישות תקן 1596, נבדק ואושר אופיין המים, עוד בשלב התוכניות.

לחץ המים, מושפע באופן ישיר, מהמאגר שאליו מחוברת מערכת הספרינקלרים בבניין. לרוב, זה יהיה המאגר המשותף למספר בניינים באזור, או צנרת המים התת קרקעית.

לכן, אם לחץ המים המשותף באזור שלכם, אינו מספק את דרישות התקן, ישנו צורך להתקין חדר משאבות/מאגר מים, אשר תפקידו להעלות את לחץ המים, בכדי להתאים לצרכי המערכת, ואשר יחובר למערכת הספרינקלרים שלכם, וכך יבטיח לחץ מים איכותי שעומד בדרישות התקן ומציל חיים.

תכנון מערכות ספרינקלרים ע”פ תקן ישראלי 1596 חלק 1

תכנון המתזים והתקנתם, יבוצע בהתאם לתקן 1596 חלק 1 – ״מערכות מתזים התקנה״, ויושפע מהפרמטרים הבאים:

 • גודל מטען האש הפוטנציאלי
 • סיכון הדליקות
 • קצב הבעירה
 • סיכונים סביבתיים

רשות הכבאות דורשת, כי תכנון מערכת המתזים, יאושר על ידי מכון התקנים, ובגמר ביצוע ההתקנה, תיבדק ותאושר המערכת בפעם השנייה, על ידי מכון התקנים.

הזזת ספרינקלרים

הזזת ספרינקלרים בדירה או בעסק, היא מצב אפשרי בהחלט. למרות שמערכת ספרינקלרים, הינה מערכת יקרה ומורכבת, כשמדובר בהזזת הספרינקלרים, מדובר במשימה קלה אף יותר.

למה מזיזים ספרינקלרים ממקומם?

 1. הזזת ספרינקלרים עקב הנמכת התקרה במבנה:
  הנמכת תקרה, מתבצעת לרוב כדיי לעצב את המבנה, ולרוב נעשת בעזרת קירות גבס. במקרים בהם מתבצעת הנמכת תקרה במיקום בו נמצאים ספרינקלרים, יש לבצע הזזה, בהתאם לגובה התקרה החדש. זאת בכדי לשמור על ה
 2. עיצוב מחדש:
  אם התחלתם לתכנן מחדש את עיצוב המבנה שלכם, וגיליתם כי מערכת הספרינקלרים או חלקה, ״מפריעה״ לעיצוב החדש, ניתן להזיז את הספרינקלרים, אך חשוב לעשות זאת במקצועיות, בעזרת גורם המוסמך לך בחוק, ובתיאום עם דרישות מכון התקנים הישראלי ורשות הכבאות.
 3. לטובת החלפת הספרינקלר הנוכחי לספרינקלר נסתר, גם הוא, ממניעי עיצוב ואסתטיקה.

חברת מנע אש מוסמכת לבצע הזזת ספרינקלרים למגוון רחב של מערכות בשוק, ותשמח לתת לכם שירות מקצועי, ויעיל.

6 השלבים משלב התכנון עד לקבלת אישור כיבוי אש/רישיון עסק/טופס 4.

על מנת להתחיל בתהליך של תכנון, יש לסקור את המבנה וללמוד את רמת הסיכון שלו, וכן את מקורות המים והלחץ שלהם והתאמתם למערכת.

לאחר איסוף הנתונים, ניתן לתכנן את מערכת הספרינקלרים, באופן שנתוני המבנה וצרכי העסק יתאימו לתקנים והדרישות. יש לבצע תוכניות ושרטוטים המגובים בחישובים, אשר יהוו בסיס לבדיקת ואישור התאמת המערכת. יש צורך לקבוע את מקור המים בו ייעשה שימוש. לאחר מכן, ניתן להוציא תוכניות סופיות, לבדיקת ואישור מעבדה מורשית.

בשלב זה, ניתן להוציא את התוכניות אל הפועל, ולבצע התקנה תקנית, לקבל אישורי כבאות, כשבסוף ההתקנה, יש לבצע בדיקת תקינות של המערכת ולקבל אישור מעבדה מורשית בפעם השנייה.

סיכום 6 השלבים:

 1. אפיון רמת הסיכון במבנה.
 2. יש לבצע בדיקת לחצי מים, להכין תוכנית וביצוע, על סמך לחצים אלו, ואישור התוכניות על ידי מעבדה מורשית.
 3. יש להעביר תוכניות גמל מים, לרשות העירונית, להתחברות לשעון מים וקבלת אישורים.
 4. יש לבצע התקנת תקנית של מערכת הספרינקלרים.
 5. לקיים בדיקה סופית על ידי מעבדה מורשית.
 6. קבלת אסמכתאות ואישורים.

סוגי ספרינקלרים:

קיימים חמישה סוגי מערכות ספרינקלרים עיקריים, העושים שימוש במים, לצורכי הכיבוי, כולם עומדים בדרישות ובתקנים, על פי תקן 1596.

חברת מנע אש בע”מ, מספקת את מערכות הספרינקלרים הבטוחות והמתקדמות בשוק. עוסקת בהתאמתן לצרכי הלקוח, תוך כדי שילוב תנאי המבנה. מבצע תכנון מקיף והכנה לאישורים והבדיקות על פי התקנים.

מערכת ספרינקלרים רטובה

מדובר במערכת המפעילה אוטומטית ראשי ספרינקלרים, המחוברים למערכת צינורות מסועפת, המלאה מים באופן תמידי, ופועלת מיד כאשר קיימת סכנת אש כשהיא נתקלת בחום חריג.

מערכת ספרינקלרים יבשה

מערכת זו, בניגוד לזו הרטובה, מכילה בצינורותיה אוויר או חנקן בלחץ גבוה. גם במערכת זו, ראשי הספרינקלרים מחוברים לצינורות, אלא שקיים שסתום שאינו מאפשר כניסת מים לצינורות, והוא נפתח כאשר קיימת סכנת אש, וראשי הספרינלקרים, מופעלים.

מערכות שכאלה, מותקנות לרוב במקומות בהם קיים חשש לנזקי מים, שכן במקרים של התרעות שווא, כשהמערכת פועלת, היא עשויה לגרום לנזקי מים ברכוש, ועל לא מאומה.

ספרינקלר נסתר / ספרינקלר סמוי

מערכת זו היא מערכת ספרינקלרים נורמטיבית, אך כשמה כן היא – היא מערכת ספרינקלרים נסתרת שקשה מאוד להבחין בה במבנה. לרוב, מתקינים אותה כדי לשמור על מראה נקי במבנה, כך שהמערכת, חלילה, לא תפריע לעיצוב.

ספרינקלר נסתר נושא מחיר גבוה יותר, והתקנתו מורכבת יותר ממערכת ספרינקלרים קלאסית.

מערכת מתזים פריאקשן

מערכת פריאקשן, פועלת בדומה למערכת היבשה, אלא שקיים בה מנגנון שתי הפעולות, המונעים את פעולת המערכת בהתרעות שווא.

השסתום, המונע את כניסת המים לצינורות, מחובר למערכת נפרדת. כך, שרק חום אמיתי, מפעיל את המתז, והוא זה המשחרר את השסתום להעברת המים בצינורות.

המערכת מותקנת במקומות בהם קיימים חפצים יקרי ערך, ששימוש במים עשוי לגרום לנזק, כגון, גלריות ומחסני אומנות, סיפריות, ארכיבים וכו’.

מערכת הצפה

זוהי מערכת ספרינקלרים פתוחים, המחוברים למערכת צינורות, המוזנים מאספקת מים, דרך שסתום שנפתח על ידי זיהוי מערכת, המתוקנת באזורי הספרינקלרים. כאשר השסתום נפתח, זורמים מים דרך כל המתזים, בכמויות מאוד גדולות, וזוהי בעצם מטרת המערכת.

במערכת שכזו, יעשו שימוש כאשר אש עשויה להתפתח במהירות גדולה, וכשיש במקום חומרים העשויים ללבות אותה.

מערכת מתזים קצף-מים

במערכת מתזים מבוססת קצף, קיים צינור המחובר לאספקת רכז קצף, נוסף על חיבור שאר הצינורות, לאספקת מים. שסתום הבקרה, המזרים מים לצינורות, מופעל על ידי מערכת גילוי אוטומטית, המותקנת במקומות בהם מותקנים הספרינקלרים. בעת מקרה, מרכזי הקצף מוזרקים למים, והקצף נשפך דרך התקני פריקה.

מערכות אלה מתאימות לסיכוני אש מנוזלים דליקים, כאשר מטרתה היא לחנוק את האש, בגדיעת מקורות החמצן אליה.

כפתור לשיחת וואטסאפ עם נציג בוואטסאפ

היי כאן ניר, מתי נוח שאחזור אליך?

היי כאן ניר,
מתי נוח שאחזור אליך?

כפתור לשיחת וואטסאפ עם נציג בוואטסאפ
כאן ניר, קבלו ממני יעוץ
ללא עלות או התחייבות 

כפתור לשיחת וואטסאפ עם נציג בוואטסאפ
כאן ניר, קבלו ממני יעוץ
ללא עלות או התחייבות

כפתור לשיחת וואטסאפ עם נציג בוואטסאפ
כאן ניר, קבלו ממני יעוץ
ללא עלות או התחייבות 

כפתור לשיחת וואטסאפ עם נציג בוואטסאפ
כאן ניר, קבלו ממני יעוץ
ללא עלות או התחייבות

קבלו שיחת ייעוץ ללא עלות:

השאירו פרטים ונחזור אליכם