תקן ישראלי 2206 – התקנה ובדיקה של גלגלונים/עמדות כיבוי אש

מהו התקן הישראלי 2206, מהם חלקיו הרלוונטיים לכיבוי אש, מי נדרש בהתקנת עמדת כיבוי אש הכוללת גלגלון כיבוי, ומהן דרישות תקן 2206 בנושא.

תקן ישראלי 2206 חלק 1 וחלק 2 כולל מערך דרישות ושיטות בדיקה הבודק כי המבנה הינו עומד בסטנדרטים להתקנת עמדות כיבוי אש הכוללים בתכולתם גלגלונים לכיבוי אש, וכי אותם הגלגלונים תקניים, ומותקנים במיקום ובאופן הנדרש על פי תקן זה.

התקן מתייחס לגלגלוני כיבוי אש עם צינור חצי קשיח בעלי חיבור קבוע לאספקת המים. מטרת תקן זה היא להבטיח שגלגלוני כיבוי האש מותקנים כראוי במבנה בעל הסטנדרטים המתאימים כדיי לספק לחץ מים תקין בזמן אמת, וכי הגלגלונים אכן תקינים, כשירים ונבדקו בהתאם לשימוש בעת מקרי סכנה.

מי נדרש בהתקנת עמדות כיבוי אש גלגלונים ע”פ תקן 2206

ע”פ תקן זה, התקנת גלגלון כיבוי אש נדרשת במגוון מסגרות, לרבות בנייני משרדים, בנייני מגורים שנבנו לאחר 2010, בנייני מגורים עם חידוש תמ”א 38, בתים פרטיים, מרכזי קניות מקורים, מפעלים, בתי מלאכה ותעשייה, חנויות מסחריות, סופרמרקטים ומרכולים, וכן מוסדות חינוך כמו משפחתונים וגני ילדים.

בנוסף, גם במבנים חד קומתיים, אך תלוי באיזה המקרה: לפי תקן ישראלי 2206, הדרישה לגלגלוני כיבוי אש בבניינים חד קומתיים תלויה בשימוש במבנה ובעומס התפוסה. לדוגמה, אם הבניין החד-קומתי משמש למגורים ובעל עומס תפוסה נמוך, ייתכן שלא יהיה צורך בגלגלון כיבוי. עם זאת, אם הבניין החד-קומתי משמש למטרות מסחריות או בעל עומס תפוסה גבוה, ייתכן שיהיה צורך. חשוב לציין כי ההתקנות הספציפיות לגלגלוני כיבוי אש ועמדות כיבוי אש בבניינים חד-קומתיים עשויים להשתנות בהתאם לחוקי הבנייה ולתקנות המקומיים. מומלץ להתייעץ עם מעבדה מוסמכת לכך (כמו חברת מנע אש) או רשות כיבוי האש האזורית, כדי לקבוע את הדרישות הספציפיות לגלגליות בבניינים חד-קומתיים באזורכם.

דרישות תקן ישראלי 2206 מעמדת הכיבוי (גלגלון)

אחת הדרישות המרכזיות של תקן 2206, היא שעמדות כיבוי אש הכוללות גלגלוני כיבוי אש חייבות להיות תקינות מבחינה מבנית ויכולות לעמוד בלחץ מים מספק אשר אותו קבע מכון התקנים. זה כולל דרישות לחומרים המשמשים לייצור הגלגלונים, כגון הצינור, הזרבובית ורכיבים אחרים. התקן מפרט גם דרישות למידות ומשקל המחליקים, כמו גם עמידותם בפני פגיעה וקורוזיה.

כדי להבטיח שעמדת כיבוי האש הכוללת את הגלגלון, אכן עומדות בדרישות אלו, תקן ישראלי 2206 כולל מערך שיטות בדיקה שיש לבצע על כל סוג החלקה. בדיקות אלו כוללות בדיקות לחץ, בדיקות זרימה ובדיקות של יכולת הגלגלונים לעמוד בפני פגיעה וקורוזיה. התקן גם דורש שעמדות כיבוי האש לרבות הגלגלון ייבדקו בטווח של טמפרטורות ותנאי מזג אוויר כדי להבטיח שהם יכולים לפעול ביעילות בכל מצב.

דרישות התקן מהמבנה בו מותקנת עמדת כיבוי אש

כדיי להתקין עמדת גלגלון כיבוי אש במבנה, נדרש קודם לכן לוודא כי המבנה עומד בדרישות תקן ישראלי 2206. מבנה שעומד בתקן 2206 זה, הוא מבנה שלחץ המים בו תקין ונבדק ע”פ גורם המוסמך לכך על ידי העירייה המקומית וקיבל את כל האסמכתאות לכך, בנוסף, חשוב שיהיה חיבור תקין בין הגלגלון לבין ברז המים, וכי הגלגלון הותקן במקום המאפשר לחלצו במהירות בזמן שריפה.

מה כוללת עמדת כיבוי אש תקנית ע”פ תקן 2206?

לפי תקן 2206, עמדת כיבוי אש תקנית ע”פ תקן זה, כוללת ציוד כיבוי אש סטנדרטי כמו תא כיבוי (עמדת כיבוי אש), רולר 30 מטרים, מטף אבקה 6 ק”ג, שני צינורות 15 מ”ר ובום 2 אינץ’, ומזנקים ופיות רלוונטיים.

בואו נסתכל מקרוב על כל אחד מהפריטים הללו:

  1. ארון מתכת – עמדת הכיבוי: ארון זה מיועד לאחסון ציוד כיבוי אש ולשמירה עליו מאורגן ונגיש בקלות.
  2. מטף המכיל 6 ק”ג אבקה רב תכליתית לכיבוי כל סוגי השריפות כלול גם בתחנת כיבוי רגילה. מטף זה מגיע עם מתקן תלייה לאחסון ונגישות נוחים.
  3. סליל שלם סטנדרטי של 30 מטר כלול בתחנת כיבוי רגילה. סליל זה מיועד לחצר וכולל תוף וצינור גמיש בגודל 3/4 עשוי PVC לפי תקן 2206. מגיע גם עם סטייה סטנדרטית של 1 אינץ’.
  4. זוג צינורות כיבוי אש (צינור) בגודל 15 מ’ ו-2″ לפי התקן הישראלי ת”י 365 – צינורות אלו חיוניים לאספקת מים למקום השריפה והם עשויים של חומרים עמידים לעמידה בלחץ גבוה.
  5. לבסוף, מזנק רב תכליתי 2″ עם חיבור שטורץ כלול גם בתחנת כיבוי אש סטנדרטית. מזנק זה משמש לחיבור צינורות לברזים ומהווה ציוד חיוני לכל פעולת כיבוי אש.

תקן ישראלי 2206 חלק 1 וחלק 2

לתקן ישראלי 2206 ישנם שני חלקים, המכסים את דרישות הבדיקה וההתקנה לאחריה.

תקן ישראלי 2206 חלק 1

דרישת התקנת עמדת גלגלון כיבוי אש בכל מבנה הנדרש לכך ע”פ תקן 2206 זו, הנזכר קודם לכן במאמר, בנוסף חלק זה בתקן 2206 דורש כי יותקנו גלגלונים תקינים לכיבוי אש עם צינור חצי קשיח ובעלי חיבור קבוע לאספקת המים.

תקן ישראלי 2206 חלק 2

עריכת בדיקות לעמדת הכיבוי בהתאם לתקן 2206 חלק 2 כרוכה בבדיקה יסודית של הגלגלון, שכן הוא הותקן כראוי ותפקודו תקין. בנוסף, חובה על הלקוח להמציא תכנית בטיחות אש (גרמושקה) עדכנית ומאושרת במהלך הבדיקה. בנוסף, חיוני לוודא שגלגלוני הכיבוי מחוברים למקור מים פעיל כדי לאפשר בדיקה אמיתית ושימוש בגלגלון. במקרה שהמערכת מחוברת למשאבה, חשוב לוודא שהמשאבה פעילה במהלך הבדיקה.

כפתור לשיחת וואטסאפ עם נציג בוואטסאפ

היי כאן ניר, מתי נוח שאחזור אליך?

היי כאן ניר,
מתי נוח שאחזור אליך?

השאירו פרטים ונחזור אליכם