תקן 1596 – דרישות תכנון והתקנת מערכות כיבוי אש מסוג ספרינקלרים

מהו תקן ישראלי 1596 לתכנון והתקנת מערכות כיבוי אש מסוג ספרינקלרים? על מי חל תקן זה, מהם שלבי היישום שלו, ומה החשיבות מאחורי היישום? כל המידע נגיש במאמר זה.
תקן 1596

מהו תקן 1596?

תקן 1596 הוא תקן ישראלי שמבוסס על התקן האמריקאי FPA 2001, אשר עבר התאמה ושערוך לצורכי ישראל, וקובע את הדרישות המינימליות הקבועות בחוק, בנושא חובת התקנת מערכות כיבוי אש מסוג ספרינקלרים, ולמעשה, קובע מספר תקנות חובה להתייחסות ויישום בחוק:

אילו מבנים נדרשים להתקין מערכת מתזים (ספרינקלרים) ע”פ תקן 1596?

במקומות המפורטים להלן, נדרש לבצע תכנון והתקנה של מערכת כיבוי אש אוטומטית במים (מערכת ספרינקלרים) על פי תקן ישראלי ת”י 1596.

 1. כל בניין מגורים שגובהו עולה על 29 מטרים מעל פני הקרקע, בין אם הוא חד קומתי או רב קומות, חייב להתקין מערכת כיבוי אש אוטומטית, ולתחזקה ע”פ תקן 1928
 2. בניין תעשייה או מלאכה, ששטחו הכולל מתחיל ב-500 מ”ר ומעלה.
 3. בבניין תעשייה או מלאכה, בעל 3 קומות ומעלה. (נדרש להתקין בכל חלקי הבניין לאורכו ורוחבו).
 4. אם לא קיימות מחיצות אש להפרדה בין מבנים בעלי שימושים שונים, נדרש לבצע תכנון והתקנה של מערכת ספרינקלרים, זאת בהתאם לרמת הסיכון 2, המחמירה ביותר.
 5. כמוכן, מבני מגורים, מבני ציבור, משרדים, חנויות, עסקים, חניונים ומגרשים.

  המבנה שלכם נדרש לבצע בדיקות ע”פ תקן 1596 ואתם מעוניינים לדעת איך לפעול כראוי בנושא? התייעצו עם נציג מנע אש. חברתינו תשמח לתת לך את השירות הטוב ביותר:
כפתור לשיחת וואטסאפ עם נציג בוואטסאפ

היי כאן ניר, מתי נוח שאחזור אליך?

היי כאן ניר,
מתי נוח שאחזור אליך?

ניר, מנע אש

לקבלת שירות,
השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר:

לקבלת שירות
השאירו פרטים, ואנו ניצור איתכם קשר:

מובילים את בטיחות האש בישראל

0
מטרים בטוחים יותר
0
שנות ניסיון
0
תקנים מוסמכים
0
פריסת צוותים ארצית

מובילים את בטיחות האש בישראל

0
תקנים מוסמכים
0
פריסת צוותים ארצית
0
שנות ניסיון
0
מטרים בטוחים יותר
ניר

לשיחת ייעוץ ללא עלות, השאירו פרטים.

לשיחת ייעוץ ללא עלות, השאירו פרטים:

בהקשר זה, סיווג המבנה, יקבע תמיד את סוג מערכת הספרינקלרים שיש להתקין. המשמעות היא, שסיווג המבנה, כמו סוג האכלוס שלו ורמת הסיכון שלו (1-2), יכתיבו את דרישות המינימום למערכת הספרינקלרים, כדי לוודא שהיא מתאימה דרגת סיכון האש לשריפה במבנה (כגון, אזור מכירות, אזור שירותים, מטבח תעשייתי ועוד).

אילו מבנים אינם נדרשים בהתקנת מערכת לכיבוי אש ע”פ תקן 1596?

על פי תקן 1596, בניינים חד-קומתיים (למעט מבנים שלא משמשים למגורים ובעל תפוסה גבוהה, כמו אולם אירועים או מפעל, ארחיב עליהם בהמשך) בדרך כלל אינם נדרשים להתקין מערכת כיבוי אש, באופן דומה, בנייני מגורים נמוכים אינם מחויבים להתקין אזעקות בכל קומה או מערכות כיבוי אש בכל קומה, ועם זאת, עדיין יש צורך שבבניינים כאלה יהיה ציוד כיבוי זמין ע”פ תקן 129 חלק 1: ​​כגון מטפים, הממוקמים קרוב לברז כיבוי אש. לחילופין, אם מתאפשר, ניתן ומומלץ להתקין מערכת כיבוי אש אוטומטיות כתחליף.

ובכל זאת, מתי חובה להתקין מערכות אלו על בניינים בעלי קומה אחת בלבד?

כאמור, ישנה סיבה משמעותית אחת שבגינה חלה חובת התקנת מערכות ספרינקלרים בבניינים חד-קומתיים – אם הבניין אינו משמש למגורים ובעל תפוסה גבוהה של אנשים – הוא אכן נדרש בהתקנה ע”פ תקן 1596. דרישה זו, חלה בדרך כלל על מבני ציבור שונים, כגון מוסדות חינוך, וכן מקומות תפילה כמו בתי כנסת ועוד. בהתחשב בריכוז הגבוה של אנשים בבניינים כאלה, הסיבה להתקנת מערכות בטיחות שכאלה אינה זקוקה להסברים נוספים. התחייבות חלקית קיימת גם במקרים מסוימים. לדוגמה, דיור מוגן צמוד קרקע בעל עד 2 קומות, חייב להתקין מערכות כיבוי אש, כמו כן, גם ציוד לכיבוי אש.

התקן עליו מבוסס תקן ישראלי 1596 – תקן NFPA אמריקאי FPA 2001

התקן עליו מבוסס התקן הישראלי 1596 הינו תקן אמריקאי FPA 2001 אשר יוצר ע”י ארגון ה- NFPA, ארגון זה קם בארצות הברית בשנת 1896 בעקבות מקרה שריפה שפרצה מוקדם יותר, וגרמה לנספים רבים, הרס וחורבן בעיר שיקגו.

קבוצת המקומיים מקימי הארגון, ביקשה נהלים ברורים – תקנים, כללים וחוקים, זאת כדיי לוודא שאירוע מחריד שכזה כזה לא יחזור עוד לעולם. מטרת ארגון זה היא הגנה על ערך החיים ופעילות לשמירתו, תוך צמצום נזקי רכוש, בעזרת מידע, ותשוקה לשליחות זו.

תקן החוץ שעליו מבוסס תקן 1596 נכתב ברצון ובמטרה אמיתית, בשילוב עם יכולות טכנולוגיות מתקדמות, במטרה לשמירה על חיי אדם ורכוש. על פי כך, תקן זה מהווה בסיס איכותי לתקן 1596 שנערך ע”י מכון התקנים הישראלי.

יישום תקן ישראלי 1596 – עריכה וביצוע תוכנית בטיחות אש ע”פ תקן.

כאמור, תקן זה עוסק בדרישות המינימום להתקנת מערכת כיבוי אש אוטומטית במבנים הנדרשים לכך, ובהתאם לרמת הסיכון המשתנה בכל מבנה, כך שכהלכה למעשה, יישום תקן 1596, כולל ביצוע מספר בדיקות על מנת להעריך את רמת הסיכון לשריפה, ואת הסכנות הנשקפות מאופי המבנה בהקשר של בטיחות אש, על פי סכנות אלו, ייקבעו הדרישות הספציפיות בנושא התקנת מערכות כיבוי אש ע”פ תקן 1596 כלפי אותו המבנה.

שלבי עריכת תוכנית בטיחות אש :

 1. עריכת בדיקת אפיון והערכת מצב המים (בדיקת אופיין מים):
  ע”פ תקן 1596, בדיקת אופיין מים הינה אחת הבדיקות הראשונות שיש שנדרשות לבצע במבנה. בדיקה זו נועדה כדי לקבוע האם יש מספיק מים זמינים כדי לעמוד בדרישות מערכת מיגון האש במבנה (מערכת מתזי המים). הבדיקה מתבצעת באמצעות ציוד מיוחד למדידת לחץ מים וקצב זרימה. על ידי ביצוע בדיקה זו ניתן להעריך את נאותות אספקת המים לצורכי כיבוי אש ולבצע את כל ההתאמות הנדרשות להבטחת בטיחות הבניין ודייריו. בנוסף, במקביל ניתן לבקש מהרשות העירונית לבדוק את גמל המים של המבנה, אם אכן קיים אחד במבנה.
 2. יצירת תכנית בטיחות אש, תוך התחשבות בתוצאות בדיקת אופיין המים.
  תכנית בטיחות אש היא תכנית מקיפה שנועדה למזער את הסיכונים לאירועי שריפה ולהבטיח את שלומם של מאוכלסי המבנה והציוד בו, במקרה של שריפה. תוכנית זו כוללת בדרך כלל שורה של אמצעים כמו התקנת מערכות כיבוי אש. חלק מתוכנית בטיחות האש, היא לוודא כי לחץ המים העירוני (מאגר המים העירוני) הינו מספיק חזק בכדי לספק את לחץ המים שדורשת מערכת כיבוי האש במבנה. אם לחץ המים העירוני אינו עומד בדרישות תקן 1596, נדרש להתקין מאגר
 3. שלב הביצוע – העברת התוכניות למעבדה מוסמכת לביצוע התקנת מערכות כיבוי אש ע”פ תקן 1596.
  מעבדה מוסמכת לכך, היא מי שהוסמכה לכך ע”י מכון התקנים הישראלי, והרשות לכבאות והצלה.
  ישנן הסמכות שונות ונפרדות לביצוע מגוון משימות כמו בדיקות, התקנות, תחזוקה, בקרה, מתן אישורים, ועוד. על פי כך, חשוב לוודא כי מבצע המשימה יחזיק בהסמכה הרלוונטית לאותה המשימה, בנוסף, חשוב לוודא כי תאריך תוקף ההסמכה תקף לתאריך ביצוע המשימה. חברת ‘מנע אש’ מוסמכת לניהול תוכניות בטיחות אש והיא בעלת ההיתרים וההסמכות הרלוונטיות לכך.
 4. התקנת הספרינקלרים בפועל, ע”פ תקן 1596
  התקנה תקנית ע”פ תקן 1596, כרוכה במספר שלבים שיכולים להשתנות, בהתאם לסוג מערכת הספרינקלרים המותקנת.

  באופן כללי, התהליך כולל את השלבים הבאים:

  4.1. תכנון: השלב הראשון הוא תכנון מערכת הספרינקלרים, הכוללת קביעת מספר ומיקומם המתאים של ראשי ספרינקלרים וכן סוג וגודל של צינורות, שסתומים ורכיבים נוספים.
  4.2. הכנת האתר: יש להכשיר את אתר ההתקנה על ידי חפירת תעלות ויצירת בסיס מתאים לצנרת ולשאר הרכיבים.
  4.3. התקנת צינורות ואביזרים: לאחר מכן מתקינים את הצינורות והאביזרים בתעלות, ומבוצעים כל החיבורים הדרושים.
  4.4. התקנת ראשי ספרינקלרים: לאחר שהצינורות והאביזרים נמצאים במקומם, ראשי הממטרות מותקנים במקומות המתאימים.
  4.5. חיבור למקור מים: לאחר מכן מחברים את המערכת למקור מים, כגון אספקת מים עירונית או מאגר מים, זאת בהתאם לתוצאות בדיקת אופיין מים שבוצעה קודם לכן.
  4.6. בדיקה: לאחר מכן המערכת נבדקת על מנת לוודא שהיא תקינה, ובנוסף, לוודא כי זרימת מים ולחץ המים נמצאו תקינים ברחבי המערכת, כפי שנדרש ע”פ תקן 1596
  4.7. התאמות אחרונות: כל ההתאמות הנדרשות מתבצעות במערכת על מנת להבטיח שהיא מספקת כיסוי וביצועים מיטביים. בסך הכל, התקנת מערכת ספרינקלרים יכולה להיות תהליך מורכב הדורש מומחיות ותשומת לב לפרטים. בדרך כלל מומלץ להזמין חברה מקצועית עם ניסיון בהתקנת מערכות ספרינקלרים על פי תקן ישראלי 1596, על מנת לוודא שהעבודה מתבצעת בצורה נכונה.
 5. בדיקת תקינות לסיום, לאחר התקנת הספרינקלרים.
  ע”פ תקן 1596, לאחר התקנת ספרינקלרים, חשוב ונדרש לבצע בדיקה כדי לוודא שהם פועלים כהלכה. זה כרוך בזרימת מים דרך המערכת ובדיקה שהמתזים מתיזים את זרמי המים לאן שהם אמורים, ללא דליפות או בעיות. בנוסף, לחץ המים והזרימה נבדקים גם כדי לוודא שהם עומדים בתקן זה. ביצוע בדיקה זו מסייע להבטיח שמערכת הספרינקלרים מוכנה לשימוש במקרה של שריפה או חירום אחר. כמו כן, מומלץ לערוך את הבדיקות התקופתיות הדרושות בחוק כדי לשמור על תקינות המערכת לאורך זמן.

חברה מוסמכת לביצוע דרישות תקן ישראלי 1596

חברת מנע אש בע”מ, הינה חברה מוסמכת לביצוע התקנת מערכות כיבוי אש ע”פ תקן 1596, ותחזוקתם ע”פ תקן ישראלי 1928

החשיבות מאחורי התקנת מערכות כיבוי אש ע”פ תקן 1596

התקנת מערכות ספרינקלרים במבנה חשובה מכמה סיבות. בראש ובראשונה, ספרינקלרים מסייעים בהצלת חיים על ידי כיבוי מהיר של שריפות או בלימה עד שמכבי האש יוכלו להגיע. למעשה, מחקרים הראו כי בניינים עם מערכות ספרינקלרים חווים 60% פחות עלות בחיי אדם כתוצאה משריפה ו-75% פחות נזק לרכוש מאשר בניינים ללא.

למה כך כך חשוב להקפיד על דרישות התקן הישראלי?

אם נתעלם לרגע מתוקפו החוקי, הקפדה על תקן 1596, יכולה לסייע להבטיח שמערכת הספרינקלרים מתוכננת ומותקנת כהלכה כדי לענות על הצרכים הספציפיים של המבנה, בהתבסס על גורמים כמו תפוסתו, סוג הבנייה וסיווג המפגעים. תקן 1596 מספק גם הנחיות לתחזוקה ובדיקות כדי להבטיח שהמערכת תישאר תקינה ומוכנה לתגובה במקרה של שריפה.

כפתור לשיחת וואטסאפ עם נציג בוואטסאפ

היי כאן ניר, מתי נוח שאחזור אליך?

היי כאן ניר,
מתי נוח שאחזור אליך?

ניר, מנע אש

לקבלת שירות,
השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר:

לקבלת שירות
השאירו פרטים, ואנו ניצור איתכם קשר:

מובילים את בטיחות האש בישראל

0
מטרים בטוחים יותר
0
שנות ניסיון
0
תקנים מוסמכים
0
פריסת צוותים ארצית

מובילים את בטיחות האש בישראל

0
תקנים מוסמכים
0
פריסת צוותים ארצית
0
שנות ניסיון
0
מטרים בטוחים יותר
ניר

לשיחת ייעוץ ללא עלות, השאירו פרטים.

לשיחת ייעוץ ללא עלות, השאירו פרטים:

השאירו פרטים ונחזור אליכם