תותחי מים לכיבוי אש

מאמר זה מסביר אילו נדרשים בשימוש של תותחי מים לכיבוי אש, מאילו סיבות?? מהם החשיבות של תותחים מים בעולם כיבוי האש, ובנוסף: מתי משתמשים בתותחי קצף ולא בתותחי מים במקרים מסוימים?

מהם תותחי מים?

תותחי מים הם מכשירים שמשמשים לכיבוי אש במקומות גדולים כמו מפעלים, מחסנים, שדות עם פוטנציאל דליקה שאין ביכולתם להיות מחוברים למערכת כיבוי אש מסוג ספינקלרים, ועוד. הם משתמשים במים כחומר כיבוי, אך בניגוד למערכות כיבוי אש אוטומטיות “רגילות”, התותחים מסוגלים להפיק זרם מים חזק וממוקד במיוחד שמאפשר להם להגיע למרחקים גדולים ולכבות אש באזורים גדולים.

תותחי מים מכילים מנוע שמניע משאבה, שמזרימה את המים בלחץ גבוה במיוחד, המים מופנים לצינור שמוביל לתותח, שמכוון את הזרם למקום הנדרש. בתותחי מים הנשלטים ידנית, קיים מוט כיוונון בראש התותח, המאפשר לשנות את גודל הזרם ואת המרחק שאליו הוא מגיע.

מה החשיבות של תותחי מים בעולם כיבוי האש?

תותחי מים הם דבר קריטי במקרים מסוימים בהם לא ניתן להתקרב לאש: הם מאפשרים לכבאים לכבות אש ממרחק בטוח, ולכן הם מאוד שימושיים במקרים שבהם הגישה למקום האש היא מסוכנת או בלתי אפשרית. בנוסף, הם מאפשרים לכבאים לכבות אש באזורים גדולים במהירות גבוהה, לרבות

מפעלי תעשייה, מחסנים גדולים, ועוד. התותחים האלו מתאפיינים בכך שהם מצוידים במערכות אוטומטיות, שמאפשרות להם להתמודד עם שריפות בקנה מידה גדול, ללא צורך בהתערבות אנושית ישירה. זה מאפשר כיבוי מהיר ויעיל של האש, ומפחית את הסיכון לפצועים או לנזקים נוספים.

תותחי מים – למי הם מיועדים?

תותחי מים מיועדים להתקנה במבנים גדולים בהם רמת הסיכון היא 2, ויתרה מכך, כאשר רמת הסיכון היא גבוה מאוד. זאת בשל פוטנציאל גבוה לשריפה שיכול להגרם מחומרים דליקים, או אזור הומה אדם, שבו יש סטטיסטיקה גבוהה יותר לאובדן בנפש מבחינה כמותית.

לכן, תותחי מים לכיבוי אש מיועדים בעיקר לשריפות ממדים גדולים, כמו בנייני משרדים, מפעלים תעשייתיים, מחסנים גדולים, ומקומות אחרים שבהם ישנם סיכונים גבוהים להתפרצות שריפות. תותחי המים ימוקמו חיצונית למבנה, כך שיוכלו לתת סיוע מקיף במקרה של שריפה.

תותחי מים נמצאים גם על כבאיות לכיבוי אש, ומשמשות גם לכיבוי שריפות באופן נייח. בנוסף, ללא הקשר לתחום כיבוי אש, תותחי מים משמשים גם עבור מכת”ז המשמש לפיזור הפגנות שאינן מבוצעות באופן חוקי, בלי קשר לבטיחות אש.

מתי משתמשים בתותחים על בסיס מים ומתי מבצעים שימוש בקצף?

תותחים על בסיס מים משמשים במקרים בהם אין חשש מוגבר ומהותי לציוד יקר ערך שניתן למנוע. אך אם במבנה קיים מכשור חשמלי משמעותי, היא יכול להינזק מאוד אם משתמשים במערכת כיבוי מסוג תותח מים, המבוסס על מים כמובן. לכן, במקרים בו בהם קיים מכשור חשמלי מסוג חומרה טכנולוגית, חומרת מחשוב, או מפעלים בעלי מנגנוני חשמל דומיננטיים – הבחירה בתותחים על בסיס קצף היא הבחירה הנכונה.

לתותחי כיבוי אש מבוססי קצף יש יכולת למנוע ולהשתלט שריפות ביעילות, ללא הרטיבות שמגיעה עם השימוש במים. תותחי הקצף גם הם מבוססים על חומר בשילוב מים, אך מדובר בחומר שאינו נוטה להיספג ולהשפיע באופן בו מים משפיעים, ולכן הוא עדיף יותר בשמירה על ציוד יקר ערך המבוסס על חשמל.

כפתור לשיחת וואטסאפ עם נציג בוואטסאפ

היי כאן ניר, מתי נוח שאחזור אליך?

היי כאן ניר,
מתי נוח שאחזור אליך?

השאירו פרטים ונחזור אליכם